środa, 15 kwietnia 2015

14. Niezgodna Veronica Roth

Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2014
Ocena: 8/10

  Beatrice Prior żyje w mieście podzielonym na frakcje: Altruizm, w którym się wychowała, Nieustraszoność, Serdeczność, Erudycję i Prawość. Po ukończeniu szesnastego roku życia musi wybrać jedną z nich i rozpocząć nowe życie. Ku zaskoczeniu wszystkich dziewczyna wybrała najbardziej wymagającą i niebezpieczną frakcję, czyli Nieustraszoność. Również jej brat Caleb porzucił dom rodzinny i przystąpił do Erudycji( gdzie liczy się rozum i inteligencja). Dla bohaterki szokiem okazał się wynik testu predyspozycyjnego, który był niejednoznaczny i wykazał defekt genetyczny, niezgodność. Aby zostać przy życiu musi być ostrożna i absolutnie nikomu nie może się zwierzyć ze swojego sekretu. 
  Zmiana otoczenia nie przychodzi jej łatwo. Jest poddawana wyczerpującym treningom, morderczym walkom. Stara się jak może by nie odpaść i nie skończyć jako bezfrakcyjna, pozbawiona domu, rodziny i środków do życia. Zmienia imię na Tris i walczy o przetrwanie. Jednym z jej trenerów jest tajemniczy i groźny Cztery, którego autorytetu nikt nie śmiałby podważyć. Z czasem zaczynają nawzajem darzyć się szacunkiem i zaufaniem.
 Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie dzięki czemu czytelnik może przeniknąć do myśli bohaterki, poznać jej rozterki, uczucia i to jak radzi sobie z przystosowaniem do nowej frakcji i ukrywaniu niezgodności.
  Ta książka jest z gatunku dystopii: poznajemy brutalny i niesprawiedliwy świat, w którym nie obce są rewolucje. Sama historia jest bardzo wciągająca i intrygująca, aczkolwiek drażnił mnie trochę młody wiek dziewczyny, a mimo to została postawiona przed trudnymi wyborami i rebeliami. Jednak z chęcią będę kontynuować tą trylogię.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

312. 99 dni lata Katie Cotungo