wtorek, 5 maja 2015

20. Zbuntowana Veronica Roth


Ilość stron: 368
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2014
Ocena: 7/10
   
   Zbuntowana jest kontynuacją bestsellerowej Niezgodnej Veronicy Roth.
W dystopijnym społeczeństwie istnieje podział na pięć frakcji. Główna bohaterka Tris Prior wybrała Nieustraszoność, gdzie poznała miłość swojego życia.
Po wydarzeniach z pierwszej części razem z przyjaciółmi znajduje tymczasowe schronienie w siedzibie Serdeczności. Jednak nie są tam do końca bezpieczni, gdyż tamtejsi ludzie nie mają zamiaru brać udziału w nadchodzących walkach. Tak jak się spodziewali wkrótce ich wrogowie dają o sobie znać i nie pozostaje im nic innego oprócz ucieczki.
Tak więc znów powracają do feralnego miasta i udają się do tzw bezfrakcyjnych, którzy okazują się bardzo dobrze zorganizowani pod względem militarnym. Jak się okazuje przewodniczy im zaginiona matka Tobiasa, której zależy na tym, aby znieść wszystkie frakcje i obalić cały dotychczasowy system.
Ponadto Tris zmaga się z własnymi demonami. Po zabójstwie przyjaciela wyrzuty sumienia nie pozwalają jej normalnie funkcjonować, a na widok broni uginają się pod nią kolana. Przez jej tajemniczość i niewyjaśnione zachowania Cztery odsuwa się od niej, a najlepsza przyjaciółka po poznaniu prawdy nie może na nią patrzeć. Dziewczyna jest zagubiona, a mimo to nadal musi podejmować trudne decyzje, które czasem są nieprzemyślane.
Zarówno w pierwszym jak i drugim tomie akcja rozgrywa się szybko i dynamicznie. Dominują tu sprawy polityczne i przekonanie o tym, jak bardzo zdewastowany jest współczesny świat. Wątek miłosny jest dobrze zarysowany, ale nie wysuwa się specjalnie na pierwszy plan, bo główni bohaterowie wiedzą, że w obliczu zagrożenia nie mogą pozwolić sobie na zbytnie zbliżenie do siebie.
Historia sama w sobie nie jest zła, fabuła jest interesująca. Minusem było jedynie miejscowe infantylne zachowanie Tris i jej spontaniczne decyzje, które dla nikogo nie okazywały się dobre. Mimo to uważam, że to dobra seria młodzieżowa i warto dać jej szansę.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz