niedziela, 14 czerwca 2015

35. Cztery Veronica Roth

Ilość stron: 310
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2014
Ocena: 7/10


      Cztery jest powieścią, której głównym bohaterem jest Tobias, którego wszyscy znają z trylogii Niegodna.
     Książka opowiadana jest właśnie z perspektywy słynnego Cztery. Opisane tu wydarzenia rozpoczynają się, gdy chłopak ma 16 lat, mieszka z bezlitosnym ojcem, we frakcji, w której czuje się co najmniej obco. Wkrótce nadchodzi test przynależności i ceremonia wyboru. Nastolatek decyduje się na zaskakujący krok i przelewa swoją krew na rzecz Nieustraszoności.  Podjął tą kontrowersyjną decyzję, by uwolnić się od demonów przeszłości i spróbować odbudować swoje zrujnowane życie.
     Zawsze postrzegałam tego bohatera jako twardziela, z którym nie warto zadzierać, kogoś o silnym charakterze, kogo wszyscy darzą respektem. A tutaj poznajemy go, gdy te jego wszystkie cechy charakteru jeszcze się nie wykształciły. Po przybyciu do siedziby Nieustraszoności był wychudzony, słaby, cichy i wycofany. Jako nowicjusz ciężko trenuje, by jak najlepiej wypaść na oczach innych i pokazać, że już nie jest Sztywniakiem. Znajduje swoich pierwszych przyjaciół, powoli zaczyna poznawać smak życia, ale nawet przed nimi zataja swoją prawdziwą tożsamość. 
      W wieku zaledwie 18 lat sam zostaje instruktorem i szkoli tzw Transferów. Wśród nich jest Tris Prior, która od pierwszej chwili zaimponowała mu odważnym skokiem w nieznaną przepaść. Choć czuje, że ich relacje powinny pozostać czysto zawodowe, to powoli otwiera się przed nią i zdradza największe sekrety swojego serca. Dalsze losy tej dwójki znamy już z Niegodnej i pozostałych dwóch części.
     Podsumowując, to jak zakończyła się ta trylogia mną wstrząsnęło, więc z pewną rezerwą podeszłam do tej pozycji, ale bardzo się cieszę, że ją przeczytałam, bo wreszcie mogłam "zajrzeć" do głowy takiej intrygującej postaci jaką jest Tobias Eaton. Pokazała ona wewnętrzną jak i zewnętrzną przemianę, jaką przeszedł i sprawiła, że jeszcze bardziej polubiłam odważnego i niezłomnego Cztery.  
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz