sobota, 4 lipca 2015

42. Wichrowe wzgórza Emily Bronte

Ilość stron: 336
Wydawnictwo:Świat Książki
Rok wydania: 2015
Ocena: 7/10

   Akcja powieści rozpoczyna się, gdy Earnshaw właściciel majątku wraca z podróży zamiast z prezentami dla dzieci to  z osieroconym, obcym, cygańskim dzieckiem.
Z czasem między młodym Heathcliffem, a córką pana rodzi się silna przyjaźń i więź tak mocna, że nikt nie może rozdzielić dzieci.
   Jednak tej dwójce los nigdy nie sprzyja oraz nie dane jest im bycie razem. Cathy wychodzi za mąż za człowieka, którego chłopak szczerze nienawidzi i przysięga zemstę wszystkim swoim wrogom.
   Historia życia ich oraz ich potomków jest tak zawiła i pełna zwrotów akcji, że nie da się o niej opowiedzieć, trzeba to samemu przeczytać.
   Główni bohaterowie są bardzo wyraziście wykreowani. Heathcliff to człowiek brutalny, bez honoru i ogłady oraz do szaleństwa zakochany w swojej przyjaciółce z dzieciństwa. Natomiast pannę Earnshaw trochę ciężko jest scharakteryzować, ponieważ ma skłonności do wybuchów złości lub skrajnej apatii. Bardzo wyraźnie potrafi wyrażać swoje uczucia i popełnia błąd za błędem moim zdaniem. Nadal nie wiem,co myśleć o tej bohaterce.
    Czytając tą powieść byłam świadkiem miłości, okrutnej zemsty i skrajnych zachowań. Choć to dzieło ma ponad kilkaset lat, to zdecydowanie jest warte przeczytania, bo jest symbolem ludzkich grzechów i namiętności.
    

1 komentarz:

  1. Hej niestety jak dla mnie ta książka była poplatana i nie dotrwalam do końca :( Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń