piątek, 23 października 2015

77. Między światami Roxana Saberi

Ilość stron: 380
Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2015
Ocena: 8/10

   Pewnego dnia niczego niespodziewająca się amerykańska dziennikarka Roxana Saberi zostaje zatrzymana przez irańskie władze. Kobieta przyjechała do ojczystego kraju swojego ojca, by bliżej poznać jego kulturę oraz napisać książkę. Od dłuższego czasu zbierała informacje i przeprowadzała wywiady z różnymi grupami społecznymi, by w swojej powieści przedstawić w realistyczny sposób życie w tym kraju. Śledczy zarzucili jej szpiegostwo dla amerykańskiego rządu i osadzili w ciężkim więzieniu Evin, gdzie zmuszali ją do składania fałszywych zeznań. Mimo że z uporem twierdziła, że jest niewinna, oni wymyślali absurdalne dowody, przez co wyjaśnienie sprawy, a potem oczekiwanie na proces przeciągały się z tygodni w miesiące.
   Jak zapewne większość się orientuje historia tu przedstawiona wydarzyła się naprawdę, a główna bohaterka na własnej skórze doświadczyła prześladowania pod względem psychicznym, depresji i samotności. Nie tylko jej rodzina i bliscy przyjaciele próbowali wyciągnąć ją z tego okrutnego miejsca. Również organizacje międzynarodowe, Unia Europejska, a także sam prezydent Obama apelowali do wschodnich władz o uwolnienie dziennikarki. Sprawa nabrała nagłośnienia medialnego i głównie dzięki niemu losy kobiety się odmieniły. Inni ludzie niestety nie mieli tyle szczęścia. Wiele jej współwięźniarek zostało skazane na długie lata za nieposzanowanie religii czy protesty. 
   Sama bohaterka i jednocześnie autorka dobitnie opisała, jak przez te miesiące czuła się będąc w zamknięciu. Jako wolna i niezależna kobieta nie była przygotowana na taką sytuację, nie pomagała jej również nieznajomość irańskiego prawa, które jest surowe i niesprawiedliwe. Choć początkowo nie zachowywała się odważnie, to doskonale rozumiem jej postępowanie, bo śledczy potrafili ją skutecznie zastraszyć. Pani Saberi jest dla mnie bohaterką, gdyż odważyła się potem postawić systemowi i uwierzyła, że tylko prawda może ją ocalić. Jestem dla niej pełna podziwu, bo jej postawa wiąże się z heroiczną walką o sprawiedliwość i poszanowanie praw człowieka, co nie jest łatwe i wymaga wiele poświęceń.
   Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji przeczytania "Między światami" to gorąco do tego zachęcam. Książka jest przede wszystkim wzruszająca, pełna mądrości i doświadczeń życiowych, które niejednego by złamały. Myślę, że jest to powieść dla wszystkich, niezależnie jaki gatunek preferują. Dzięki niej mogłam poznać brutalny system krajów islamskich, cierpienia jaki zadaje, ale również bogatą i piękną kulturę Iranu.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN
Recenzja dostępna również na:
matras.pl
granice.pl
nakanapie.pl
bonito.pl

15 komentarzy:

 1. mam na nią ochotę od jakiegoś czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam i wywarła na mnie pozytywne wrażenie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu ciągle ją spotykam ;D

  pozdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie sięgnę. Przeczytałam ostatnio bardzo dużo tego typu książek i na razie mam dosyć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że okładka nie jest zbyt zachęcająca, jednak fabuła brzmi naprawdę ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cenię sobie takie książki i chętnie po nie sięgam - uważam, że niesamowicie poszerzają nasze horyzonty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytam takich książek na co dzień, ale lubię czasami po takie sięgnąć. Są takie... życiowe. :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie czytałam, ale słyszałam wiele dobrego i na pewno kiedyś sięgnę. Nieczęsto czytam taką literaturę faktu, ale również myślę, że można ją czytać bez względu na preferowany gatunek :).
  City of Dreaming Books

  OdpowiedzUsuń
 9. Uh, nie mam ochoty, ale po prostu, jak czytam o tym, jak cholernymi narodami są te narody wschodnie, to aż mnie coś trzęsie no...

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam, ale mam zamiar. Tytuł już mam zapisany i poluję na niego:) Bardzo lubię taką tematykę, doceniam jej realizm i brak koloryzowania. Czekam aż wpadnie w moje rączki. Pozdrawiam!
  Ich perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam tej książki i nie mam pojęcia, czy kiedykolwiek to zrobię, ale po tych wszystkich pochlebnych opiniach być może kiedyś po nią sięgnę ^^.

  http://zyjemyioddychamymarzeniami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam niejedno o tej książce, ale nie jest to tym literatury jaki zwykle czytuję, więc marne są szansę bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń

312. 99 dni lata Katie Cotungo