wtorek, 19 lipca 2016

172. Księga cmentarna Neil Gaiman

Ilość stron:225
Wydawnictwo:MAG
Rok wydania: 2014
Ocena: 7/10

   "Księga cmentarna" to moje kolejne spotkanie z twórczością Neila Gaimana. O ile poprzednie książki uważałam za ciekawe, aczkolwiek trudne w odbiorze, to ta powieść ogromnie przypadła mi do gustu.
    Wydawać by się mogło, że jest to pozycja skierowana raczej dla młodszego czytelnika, jednak już na samym początku zostało opisane brutalne morderstwo, gdzie zginęła prawie cała rodzina. Prawie, ponieważ spod noża brutalnego mężczyzny udało się umknąć niemowlakowi, który dziwnym trafem trafił na pobliski cmentarz. Maleństwem zdecydowały się zaopiekować mieszkające na nim duchy, które zobowiązały się go karmić, wychowywać i chronić przed czyhającym na jego życie Jackiem. Zostało mu nadane niespotykane imię Nikt i od tej pory jego najbliższą rodziną były zjawy, które swój żywot zakończyły kilkaset lat wcześniej. Czas biegł szybko, mały Nik z chłopca stawał się nastolatkiem, pobierał liczne nauki. Został obdarzony Swobodą Cmentarza, więc mógł z łatwością znikać czy choćby nawiedzać. Były to bardzo przydatne umiejętności, jednak główny bohater tęsknił do świata zewnętrznego, o którym czytał w książkach, a nie mógł go poznać, gdyż było to zbyt niebezpieczne. W miarę jak dojrzewał czuł się ograniczony, z tego względu, że nie miał kontaktów z rówieśnikami, nie mógł chodzić do szkoły i w pełnym tego słowa znaczeniu korzystać z uroków świata. Te niedogodności musiał znosić z tego względu, że za murami cmentarza nadal czaił się Jack, który za wszelką cenę pragnął go zabić.
   Do tej pory zdarzało mi się czytać opowiadania tego autora, więc nie mogłam w pełni docenić jego kunsztu, z tego względu, że krótkie historyjki zwykle go w pełni nie oddają. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się sięgnąć po "Księgę cmentarną", gdyż pełnowymiarowa fabuła sprawiła, że nie pozostawało mi nic innego, jak się zachwycać. Wyobraźnia Neila Gaimana nie ma granic i sprawia, że czytelnik nie jest w stanie oderwać się od wykreowanego przez niego świata. Udało mi się polubić głównego bohatera. Z przyjemnością obserwowałam jak dorasta w tych ekstremalnych warunkach, jak kształtuje się jego charakter i poglądy, których poznał wiele, z tego względu, że każdy otaczający go duch dorzucał coś od siebie. Rozumiałam jego zagubienie i pragnienie przygód, które odczuwa przecież każdy dorastający człowiek. Akcja została poprowadzona w ciekawy sposób, każdy rozdział opisuje różne perypetie Nika, które spotykają go zarówno na cmentarzu, jak i poza nim. Poznajemy również wiele innych intrygujących postaci, które mają swój istotny wkład w fabułę. Jedna rzecz, jaka mi nie odpowiadała to to, że autor w niektórych momentach zbyt szybko porzucał rozpoczęte wątki. Mógł je swobodnie kontynuować dalej i myślę, że to by tylko wzbogaciło nakreśloną historię. Język, jakim się posłużył jest prosty i jak najbardziej zrozumiały dla czytelnika w każdym wieku.
    Podsumowując, ta powieść jest jedną z moich ulubionych, jeśli chodzi o twórczość Neila Gaimana. Czytało mi się ją bardzo przyjemnie, a osobliwy klimat był jej wielkim plusem. Polecam zapoznanie się z tą książką, gdyż będzie to dla Was niesamowite doświadczenie i myślę, że nie będziecie się czuć ani trochę zawiedzeni.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję księgarni internetowej lovebooks.pl 
 
 

9 komentarzy:

 1. Uwielbiam Księgę cmentarną <3! To była moja pierwsza książki Gaimana i mam do niej ogromny sentyment :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tę historię. Mnie Gaiman nigdy nie zawiódł. :)
  Pozdrawiam,
  GeekBooks

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie z twórczości tego autora poznałam jedynie "Gwiezdny pył", ale w przyszłości planuję zapoznać się z innymi jego pozycjami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Księga cmentarna" to pierwsza książka tego autora, jaką przeczytałam, ale zdecydowanie nie ostatnia. Mimo że akurat ta pozycja nie jest fenomenalna, a jedynie dobra, to z chęcią sięgnę po "Koralinę" czy "Gwiezdny pył".
  Buziaki!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na twórczość tego pana mam przeogromną ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę w końcu zapoznać się z książkami tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię autora, a Księga to naprawdę fajna książka

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio nawet zastanawiałam się nad kupnem Księgi cmentarnej, ale koniec końców zrezygnowałam. Sama nie wiem dlaczego. Na razie za mną tylko jedna ksiażka Gaimana, ale wiem, że jak najbardziej chcę poznać dużo więcej jego ksiażek! :>
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń