sobota, 26 listopada 2016

217. Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta Claire North

Ilość stron: 464
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2014
Ocena: 7/10

    Harry nie jest taki, jak reszta ludzi. Umiera, po czym rodzi się na nowo, pamiętając wszystko ze swoich poprzednich żyć. Nawet jako małe dziecko ma olbrzymią wiedzę historyczną i technologiczną. Kiedy przychodzi kres jego kilkunastego żywota, przy łóżku umierającego pojawia się mała dziewczynka, która przekazuje mu wiadomość, że nadchodzi koniec świata.
    Książka Claire North kusi już samym tytułem, dlatego nie mogłam się oprzeć i sięgnęłam po tę pozycję. Przyznam, że początek bardzo szybko mnie wciągnął, potem nastąpił pewien kryzys, ale koniec końców "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" uznałam za wartą przeczytania powieść. Mamy tu do czynienia z niezwykłym pomysłem oraz skomplikowaną, a jednocześnie dopracowaną historią. Harry w miarę chronologicznie opisuje nam swoje życia, ludzi których spotkał, przygody które mu się przydarzyły. Główny bohater ma ogromne doświadczenie, jest skarbnicą mądrości, ale jak każdy człowiek błądzi i zastanawia się nad sensem swojego istnienia. Swoją nieśmiertelność Harry starał się jak najlepiej wykorzystać, każde kolejne wcielenie przeżywał inaczej, próbował swoich sił w różnych dziedzinach naukowych, a przede wszystkim postanowił zmierzyć się z końcem świata. Ten wątek intrygował mnie przez większość czasu. Czy mężczyźnie uda się powstrzymać apokalipsę, mimo że nie może zmienić biegu historii? Wszystko układało się w logiczną całość, zabarwioną przemyśleniami bohatera nad ludzką egzystencją, nad tym, co jest dobre, a co złe. Mimo że było sporo nawiązań historycznych, to absolutnie mi to nie przeszkadzało. Dawało to realizm przepleciony ze wspaniałą fantastyką. Jako że historia została napisana z perspektywy Harry'ego czytelnik mógł się z nim zżyć, współczuć mu ciągłych problemów i bólu. Nie mogę nie wspomnieć o przepięknej okładce, która cieszy oko i dodatkowo przypomina, że nie mamy do czynienia z przeciętną historią.
     Jeszcze nigdy nie było mi dane zetknąć się z podobną fabułą i cieszę się, że udało mi się przeczytać tę książkę. Doceniam talent i skrupulatność autorki i mam nadzieję, że w Polsce pojawi się więcej jej twórczości. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić Was do tej lektury, gdyż jest oryginalna i zapada głęboko w pamięć.

4 komentarze:

 1. Skoro oryginalna to chętnie zobaczę. Lubię coś innego :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 😍
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wielką ochotę przeczytać tę książkę. Ta okładka jest magiczna i niesamowicie przyciąga wzrok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam, ale nie mówię do końca tej pozycji nie, póki co muszę jednak skupić się na zaległościach :)

  OdpowiedzUsuń