poniedziałek, 11 marca 2019

338. Okrutny książę Holly Black

Ilość stron: 424
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2018
Ocena: 8/10



     Dzieciństwo Jude, jej bliźniaczki Taryn i starszej Vivi kończy się wraz ze straszliwym morderstwem jej rodziców. Do ich domu wkracza przerażający Madok, który chce odzyskać swą córkę i w efekcie zabija i obiera im śmiertelny świat. Mężczyzna zabiera elfią Vivien do swojego magicznego świata i decyduje się wychować również ludzkie bliźniaczki. Tym oto sposobem Jude niewiele pamięta z życia sprzed Elysium, które jest magiczną krainą elfów i innych niezwykłych stworzeń. W taki sposób domem Jude Duart staje się dwór Madoka, a jej państwem Kraina Elfów. Będąc już nastolatką, razem z siostrą chodzi do szkoły razem z nieśmiertelnymi i próbuje przetrwać. Elysium nie jest bowiem przyjazne dla ludzi, którzy uważani są za pomniejszą rasę. Dziewczyna niemal na każdym kroku styka się z nietolerancją, upokorzeniem i ośmieszeniem. Dlatego uparcie trenuje szermierkę i marzy o tym, by w przyszłości zostać rycerzem i uzyskać zasłużony szacunek. Jednak póki co musi znosić nieustanne drwiny najmłodszego księcia, Cardana, który razem ze swoją świtą stanowią jej osobisty koszmar. Z nieznanych jej powodów książę ciągle piętnuje jej pochodzenie i sprawia, że czuje się jak robak. Mimo licznych upokorzeń duch Jude nie zostaje złamany i dziewczyna postanawia zaistnieć w świecie elfów.
       O książkach Holly Black jest głośno od kilku lat, jednak dopiero teraz zdecydowałam się po jakąś sięgnąć. "Okrutny książę" był strzałem w dziesiątkę, gdyż akcja nabrała tempa już od pierwszych stron, a magiczny świat okazał się niezwykle pociągający. Stopniowo jesteśmy wprowadzani do Elysium, w którym rządzą odmienne prawa, niż w świecie ludzi. Jednak oprócz świetnie wykreowanego świata przedstawionego otrzymujemy też charakternych głównych bohaterów, których nie sposób nie polubić. Od razu wspomnę, że nie są to czarno-białe postaci, które stoją po stronie dobra. Tutaj każdy posiada pierwiastek zła i wykorzystuje to do własnych celów. Jude przez te lata nauczyła się, że jej człowieczeństwo to zarówno słabość jak i zaleta. Wielokrotnie padała ofiarą okrutnych czarów, gdy zabierano jej amulety, ale z kolei jej zdolność kłamania sprawia, że w pewnych kwestiach ma przewagę nad elfami. Imponowało mi to, że po każdej przegranej potyczce wracała silniejsza o doświadczenie, czym bez wątpienia irytowała piękne i nieśmiertelne istoty. Podoba mi się jej zadziorność, silny charakter i jej chęć do działania. Postać Cardana to skomplikowany portret psychologiczny młodego człowieka, który w swoim życiu nawet jako syn króla przeszedł bardzo wiele. Ma ciągoty do sadyzmu, okrucieństwa i agresji. Wykorzystuje swoją moc i wysoką pozycję, by dręczyć ludzką Jude. Książę jest tajemniczy i w pewien sposób pociągający, dlatego tak bardzo lubiłam jego konfrontacje z główną bohaterką. Różni ich niemal wszystko, a mimo to ich dialogi czytało mi się najlepiej. Powieść bez wątpienia jest mroczna, jest intrygująca, nie zabraknie w nich dworskich intryg oraz pojedynków na śmierć i życie. Główni bohaterowie są nieprzewidywalni, a zdrada nie jest im obca. Świat i postacie stworzone przez Holly Black tak bardzo mnie porwały, że z żalem kończyłam książkę. Samo zakończenie przyniosło wielkie zaskoczenie i wiele pytań. Liczę na to, że kontynuacja będzie równie ekscytująca i że dostaniemy więcej Cardana i Jude.
      "Okrutny książę" to świetnie skonstruowana powieść fantasy, która zachwyca nie tylko kreacją świata przedstawionego, wartką akcją, wielowątkową fabułą, dużą dozą magii, ale również wspaniale zarysowanymi bohaterami. Przez większość czasu czytelnik się zastanawia, kto z nich ma szlachetne pobudki, komu ufać. Tylko z jednym nie miałam problemu: od samego początku kibicowałam Jude i Cardanowi, gdyż jako wrogowie są silni, ale jako sojusznicy byliby jeszcze silniejsi. Książka została napisana tak zręcznie, że pokusiłabym się o stwierdzenie, że nie ustępuje niczym w książkach na przykład Sarah J. Maas. 

8 komentarzy:

 1. Dobra. Coraz bardziej chcę ją przeczytać. :D

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadam te książki, ale jeszcze nie miałam okazji czytać. Mam nadzieję, że szybko to się zmieni. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie dobrze wspominam lekturę "Okrutnego księcia", a jeszcze lepiej drugiego tomu "Zły król" :)


  sunreads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo podekscytowana, by przeczytać tę książkę. O elfach jeszcze nie czytałam a uwielbiam zagłębiać się w nowe światy fantastyki, dlatego jestem zaintrygowana tym nowym światem. Mam nadzieję, że mi się spodoba. <3

  www.potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobrze napisana historia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pod koniec marca dotarła do mnie ta książka i na razie spokojnie czeka na swoją kolej :D

  Pozdrawiam,
  Fantastic Chapter

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam dużo pozytywnych opinii o tej książce i zamierzam w niedługim czasie się za nią zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa i rozbudowana recenzja. Hmm... chyba dodam te książki do listy powieści które zamierzam przeczytać przed 2020. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń