358. Opowieści (Białe noce, Cudza żona, Sen wujaszka, Krokodyl) Fiodor Dostojewski

 Ilość stron: 284
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2020
Ocena: 8/10

    "Białe noce" to krótka opowieść o trudnych wyborach, o miłości do drugiej osoby. Akcja dzieje się na jednym z petersburskich mostów i opowiada historię dwojga młodych ludzi, którzy są wrażliwi i sentymentalni. Mężczyzna jest bardzo nieśmiały i ma odwagę na rozmowę tylko ze swoją gosposią, a siedemnastoletnia dziewczyna przeżywa swoją pierwszą miłość, która nie okazała się do końca udana. "Białe noce" są niesamowicie klimatyczne i wprawiają czytelnika w osobliwy nastrój. 
    "Krokodyl" jest to historia pewnego pana, który dosłownie został w całości połknięty żywcem przez krokodyla. W tym wnętrzu poczuł się na tyle dobrze, że zaczął wygłaszać różne mowy. 
    Są to zdecydowanie dwie moje ulubione nowelki z tego zbioru. Każda przedstawiona tutaj opowieść jest inna, podejmuje inny temat i opisuje rozterki życiowe bohaterów. W "Opowieściach" Fiodor Dostojewski udowadnia, że sprawdza się równie dobrze, co w powieściach dużych objętościowo, jak na przykład "Idiota" i "Zbrodnia i kara". Cieszę się, że mogłam zgłębić twórczość rosyjskiego pisarza i poznać go trochę od innej strony. Moim zdaniem obcowanie z klasyką jest zawsze w modzie i warto sięgać po tego typu utwory.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu MG

Komentarze

 1. Bardzo sobie cenię twórczość tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, a wszystko zaczęło się od Zbrodni i kary w moim przypadku :)

   Usuń
 2. Twórczość Dostojewskiego jest moim wielkim wyrzutem sumienia. W końcu będę musiała nadrobić braki w znajomości jego poieści.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie planuję sięgnąć po ,,Idiotę" Dostojewskiego, ale nie wykluczam możliwości, że w przyszłości po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza